לנתק את יתד המחשבה

פיל אפריקאי ענק היה חלק מקרקס נודד שהסתובב ברחבי העולם.

בכל פעם שהגיע הקרקס למחוז חפצו, קשר מאלף הפילים את הפיל אל חבל קצר שקשור ליתד קטנה התקועה בחול.

יום אחד הגיע ילד נבון אל הקרקס והביט על הפיל בפליאה. "איך זה יכול להיות שהפיל לא מושך את החבל, מנתק את היתד והולך לדרכו?", שאל את מאלף הפילים, "זה לא מוזר שפיל אפריקאי ענק, אחד מבעלי החיים היבשתיים החזקים ביותר בטבע, המסוגל לגרור משאית סמיטריילר, נשאר במקומו בגלל חבל המחובר ליתד קטנה? איך ייתכן שהוא לא משתחרר? מה מחזיק אותו שם?".

מאלף הפילים הסביר לילדון שכבר כשהיה הפיל גור קטן וקל משקל, קשר אותו מאלף פילים אחר ליתד גדולה ולחבל עבה שבאותם הימים היו חזקים יותר מכוחו של הפילפילון. בכל פעם שהפילפילון ניסה להתרחק מהחבל הוא הרגיש שמשהו עוצר אותו והבין שאין ביכולתו לעשות זאת. הוא חש תסכול, אכזבה ומפח נפש, וכדי להימנע מתחושות אלה הפסיק בשלב מסוים את ניסיונות הבריחה.

גבולות החבל הפכו עבורו למרחב האפשרי ההגיוני. חלף שבוע, שבועיים, חודש, חודשים, עברו שנים והפיל הקטן הפך לפיל אפריקאי ענק. "גם אם תיגש לפיל, תרים את האוזן הגדולה שלו ותגיד לו, הי פיל, בוא תראה איזו פילה יפה יש כאן, בוא תטעם מטעם החופש, למה אתה תקוע במרחב הזה? סביר להניח שהוא לא יאמין לך", הסביר המאלף, "הוא יענה לך: אני כאן כבר שלושים שנה ואני יודע בדיוק מה אפשרי עבורי ומה לא".

חבל אמיתי או תפיסה שגויה?

הפיל לא כבול ליתד וגם לא לחבל. הוא כבול אל עולם המחשבות, הדעות והאמונות שלו. הוא כבול לתפיסה שהתרגל אליה ושמגדירה לו מה אפשרי עבורו ומה בלתי אפשרי. בינינו לבין הפיל אין שום הבדל.

כולנו נולדנו לעולם הזה ממקום של חירות מושלמת. כשילדים קטנים נולדים אין שום דבר שהוא בלתי אפשרי עבורם. הם יכולים להיות טייסי חלל או נהגי אוטו זבל באותה המידה. הם יכולים להיות ביל גייטס או נשיא ארה"ב. הם יכולים להיות הכול. רק מה? קצת אחרי שנולדו הם התחילו להתבגר והחיים נתנו להם כל מיני מכות. איזו מכה קטנה כאן, איזו אכזבה קטנה שם, איזה משהו שמאוד מאוד רצו אבל לא הצליחו להשיגו. משהו שאמרו עליהם החבר'ה או ההורים או המורה שהסביר שיש להם פוטנציאל אבל הם לא מצליחים לממש אותו.

כל אותם דברים גרמו להם לחויות של תסכול, כאב ואכזבה, וכדי להימנע מאותן תחושות הם למדו את גבולות החבל. הם למדו מה אפשרי עבורם ומה בלתי אפשרי. גם אנחנו עברנו את כל זה. ואז, עברו שנים, ופתאום אנחנו פילים גדולים. אם יבוא אלינו איזה ילד ויגיד לנו: "היי מה אתה תקוע כאן? בוא תראה איזו הצלחה יש כאן, איזה אפשרויות, איזו חגיגה". מה נגיד לו?

פריצת הדרך מתחילה בראש

לאחרונה התבקשנו להעביר סדנה על יוזמה ויצירתיות במטרה לעודד פעילות יזמית בעסק. לכאורה נראה שכל בעל עסק, מעצם תפקידו, חותר להרחבת תיקי הלקוחות שלו ושואף להגיע לפסגות חדשות. אז זהו שלא, מניסיון למדנו שלא תמיד כך הדבר. אנחנו בני האדם אוהבים מאוד את אזור הנוחות שלנו וממעטים לפרוץ גבולות חדשים.

אחד האתגרים המרכזיים בארגונים ובעסקים הוא להסתכל אל עולם החלומות, המטרות והשאיפות שלנו להגיד לעצמנו, "זה אפשרי", או "כן, אני יכול". בהתחלה חשוב קודם כל להכיל זאת בעולם המחשבות ואחר כך לצאת צעד צעד אל עבר ההגשמה שלנו.

ההגשמה מתרחשת כשאנחנו מאפשרים לעצמנו לפגוש דברים חדשים ולהיות בשיא שלנו. כי כשאדם מגשים את עצמו שני קסמים קורים: האחד, הוא מגשים את השאיפה ומממש את החלום. השני, הוא מבין שאין שום חבל, הכול אפשרי.

זוהי פריצת דרך.

זה גם התפקיד שלנו וחלק ניכר מהתהליך שאנחנו עושים עם הלקוחות שלנו. אז רגע אחרי שהסתיים החודש הראשון של השנה החדשה, אנחנו רוצים לאחל לכם להשתחרר מהחבלים, לנתק את היתדות ולהינות משנה פורצת דרך. דברו איתנו >>

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
Open chat
1
AL Consultants Whatsapp
רוצה לדבר איתנו? אנחנו פה
ימים א'-ה' 08:30-18:30